Понеділок, 23.04.2018
Вітаю Вас Гість | RSS
На наш сайт можна потрапити за зручними адресами: http://kh.ck.ua та http://promisto.net

Провінційне містечко Христинівка - вільний, незалежний, незаангажований сайт. Всі надіслані матеріали публікуються без будь-якої цензури та редагування, звісно ж, якщо вони не суперечать діючому законодавству, нормам моралі та правилам сайту --- Хочеш, щоб твої конкуренти вночі не могли заснути? Замов рекламу в газеті "Христинівська сорока" м. Христинівка, вул. Гагаріна (біля міського телевізора, приміщення НАСК "Оранта") тел.: 063-810-54-36, 096-037-77-88, 098-888-54-56, 095-624-40-40
Меню сайту

Категорії розділу
Новини сайту [17]
Новини міста [455]
Новини району [106]
Кримінальні новини [148]
ДАІ інформує [24]
Наші інтерв'ю [46]
Увага! Розшук! [4]
Оголошення. Реклама [42]
МНС інформує [43]
Наші опитування [20]
Держрибохорона інформує [8]
Запитуйте - відповідаємо [13]
Податкова інформує [580]

Vip-реклама

Тисни на картинку та передплачуй газету "Христинівська сорока" не виходячи з дому
Христинівська сорока


Реклама

Запрошуємо до співпраці
Шановні друзі!
Якщо у Вас є цікава інформація, Вам стало відомо, що десь щось сталося чи тільки має відбутися, почули нові христинівські плітки, або ж Ви переконані, що про щось потрібно написати - повідомляйте!
E-Mail для зв'язку: nesytov@khrystynivka.com
nesytov@i.ua

Тел.: 063-810-54-36
096-03-777-88
(газета "Христинівська сорока")
Конфіденційність гарантується.
За цікаві повідомлення - невелика винагорода.
Пишіть, телефонуйте. Можливо, подарунок чекає саме Вас!

Фотоприкол
Фотоприкол

Календар

Календар подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Архів записів

Наше опитування
Чи підтримуєте Ви можливе об'єднання міста та села Христинівка і смт. Верхнячка?
Всього відповідей: 128

Хмарка тегів
парк бібліотека сім'я земля Діти правила гроші спорт футбол банк телефон будинок Умань злочин закон порушення залізниця міліція вода концерт мистецтво церква дослідження лікарня свято війна Перевірка ревізія жінка освіта Кохання чоловік історія випуск весілля змагання виставка конкурс аварія шоу школа медицина випускник пам'ять кримінал Суд пограбування розбій наркотик здоров'я алкоголь хвороба Секс вбивство учень смерть зірка бюджет депутат село КРУ МНС музика труп конопля Травма даі штраф співачка водій ПОЖЕЖА вогонь податкова горілка загибель крадіжка злодій інтернет одруження злочинець підприємець робота бійка фільм книга актор нагородження співак вишивка дтп ліс ставок природа Долінка Дубінка Акція Кіно скандал автомобіль дитина

Головна » 2011 » Травень » 8 » Художник та Учитель поєднав дві школи

23:35
Художник та Учитель поєднав дві школи
29 квітня в Христинівській спеціалізованій школі № 1 імені О.Є. Корнійчука відбулося відкриття меморіальної дошки Григорія Степановича Турчака, який тут працював у післявоєнні роки.

Григорій Степанович Турчак народився 24 січня 1890 року в с. Плоске полтавської області. Навчався в Петербурзькій академії мистецтв.

Успішно провчившись там два роки він закохується в дочку заможних батьків, які не погоджуються на шлюб романтичної молоді. А відтак, прощавай академія. Молоде подружжя починає долати життєві негаразди.

Не одержавши згоди на шлюб, Григорій Турчак таємно вивозить наречену на Україну. Довелося залишити і академію, і Петербург, але не живопис, який надихав його впродовж всього життя. Про сімейні стосунки Григорія Степановича і Зінаїди Дмитрівни слід сказати окремо. Вони були гармонійною парою. Дітей у них не було. І вони все життя піклувались один про одного.

Як і чому Г.С. Турчак потрапив до Умані – невідомо. В 1920-ті роки полюбляв боротися з бійцями кавкорпусу Г.І. Котовського (був атлетичної будови). В 1927 році брав участь у першій Республіканській виставці робіт Асоціації революційних митців України (АРМУ), що проходила в Харкові. У каталозі виставки згадуються дві живописні роботи Турчака. Він був чи не єдиний автор з невеликого провінційного міста, що брав участь в одному з найбільших творчих угрупувань на Україні.

На початку 30-х років Григорій Степанович викладав географію в Уманському педтехнікумі. Після реорганізації у місті інституту соціальної освіти в педагогічний його запросили читати там креслення.

В 1936 він переходить працювати в школу №2 учителем географії та малювання. У 1941 він був призначений директором школи №2 м. Умані. Коли розпочалася війна, Григорій Степанович залишився в окупованому місті, а щоб якось прожити, малював ікони й продавав на базарі, але з окупаційною владою співпрацювати не став. Основним заняттям була викладацька робота. Коли у 1944 німецькі війська тікали з міста, Турчак з дружиною виїхав на Захід, потрапив аж до Франції, де влаштувався працювати на шахту. Після Перемоги повернувся на Україну до Умані. Проте на роботу ніхто не брав і він змушений був займатися чоботарством.

Все ж вдалось знайти місце в художній майстерні, якою керував колишній учень Григорія Степановича Корнелій Генріхович Мекіндо. Та між ними виник конфлікт, і вчитель знову залишився без роботи. Згодом вдалося влаштуватись учителем Христинівської залізничної школи №18 (тепер №1).

Так, Турчак потрапив у Христинівку. Пройшов час, художник освоївся на новому місці, викладав географію, малювання, креслення, керував великою студією, що складалась з 8 – 10 учнів, виконував різноманітне художнє оформлення в школі. Заняття проводилось в суботу і в неділю. Збиралися в школі і йшли в урочища Долинку та Дубинку, у район водокачки – це все околиці Христинівки. А те, що місця благодатні для художника-пейзажиста, свідчать численні твори самого Г.С. Турчака. Григорій Степанович був відомим не тільки як живописець, але й як педагог, за плечима якого чималий викладацький досвід.

Г.С. Турчак дав путівку в мистецьке життя багатьом учням, які у майбутньому стали відомими художниками. Його завжди приваблювала педагогічна справа. Він був тією людиною, яка готова поділитися своїми художніми знаннями, передати досвід, уміння своїм учням, які хочуть займатися мистецтвом. Вчитель віддавав їм усю свою любов і тепло, і за це завжди отримував подяку. Він був тактовною людиною, ніколи не кричав на учнів, завжди їх вислуховував і давав цінні поради. Він поважав кожного як особистість, ніколи не нав’язував свої погляди і думки. У творчих роботах педагог ніколи не нав’язував своїм учням композиційних рішень, лише підказував, як краще втілити задумане ними. Він міг роз’яснити своє розуміння теми, засобів зображення, вказати на промахи, але ніколи не диктував молодому художнику щось всупереч його творчій індивідуальності, образному мисленню – саме такими словами згадували про свого учителя учні, які приїхали на відкриття меморіальної дошки зі Львова, Москви та інших міст, ставши уже відомими художниками та архітекторами. На святі зібралися учні та шанувальники творчості Учителя Григорія Турчака: живописець, заслужений художник України, голова Черкаської обласної організації Національної Спілки художників України Іщенко Юрій Петрович, художник декоративно-прикладного мистецтва, заслужений художник України, відповідальний секретар Черкаської обласної організації Національної Спілки художників України Фізер Іван Васильович, скульптор Крючков Віктор Григорович, Заслужений учитель Росії, один із засновників Московської школи мистецтв № 1188, художник зі світовим ім’ям Тимошенко Олексій Миколайович, головний архітектор проектного інституту м. Львів Плахотнюк Костянтин Дмитрович, письменник-публіцист В.Г. Лясковець , художники-оформлювачі Сокур Дмитро Дмитрович, Куліш Віталій Іванович, та інші. В ході свята художник та колишній архітектор Христинівського району Сергій Михайлович Янов, поділившись спогадами про своє знайомство з Г.С. Турчаком, подарував школі одну зі своїх картин.

Також на святі були присутні начальник відділу освіти Маргарита Білецька та начальник відділу культури і туризму Михайло Валюк. Представників місцевої влади помічено не було, хоча вшанування пам’яті нашого земляка-художника, на яке зуміли приїхати люди, подолавши сотні, а дехто тисячі кілометрів, на мою думку, є досить значною подією.

Шлях до відкриття меморіальної дошки був досить довгим. Ще більше двох років тому пошуковий загін «Юність» імені Ігоря Валюка Христинівської загальноосвітньої школи № 2 разом зі своїм керівником Любов’ю Миколаївною Калиндрузь в рамках проекту «Імена земляків на карті міста» розпочали досліджувати життя та творчість Григорія Турчака. По музеях та приватних колекціях розшукували картини художника, зустрічалися з його учнями, зібравши на сьогодні вже двадцять написаних спогадів про Григорія Турчака. Та на цьому робота не закінчена – гуртківці продовжують розшукувати людей, які знали Григорія Степановича, та закликають їх поділитися своїми згадками.

– Пошукова група яку очолює Любов Миколаївна Калиндрузь проробила величезну роботу і сьогодні всі ми побачили результат, – говорить начальник відділу освіти Маргарита Білецька. – Вражає велика кількість людей – учнів Григорія Степановича, які приїхали з інших міст, де досягли певних висот та стали відомими. І можна сказати, що сьогоднішній захід поєднав дві школи: пошуковий загін Христинівської ЗОШ № 2 досліджує життя і творчість художника який працював в стінах Христинівської спеціалізованої школи № 1 імені О.Є. Корнійчука. І саме тут, завдяки співпраці і відкрили меморіальну дошку Григорія Турчака.

Художник помер перебуваючи на відпочинку в Новому Афоні. Там він і похований, але юні пошуковці віднайшли могилу коханої дружини художника, упорядкували її та взяли на себе відповідальність по догляду за цією могилою, яка буде місцем для вшанування пам’яті не тільки дружини художника, а й самого Григорія Степановича Турчака.

На превеликий жаль через відсутність в нашому місті музею пересічні христинівчани не можуть побачити картини Григорія Турчака. Натомість ними милуються в Черкаському обласному художньому музеї (66 картин), Уманській картинній галереї (127 картин) та по приватних колекціях. Як стало відомо газеті «Христинівська сорока», після смерті Григорія Турчака постало питання куди подіти речі художника з його будинку серед яких були не лише картини, а й досить цінні та рідкісні оригінальні видання книг. Все це опинилося в підвалі Христинівської школи № 1, звідки поступово ці речі розібрали всі, хто мав таке бажання. Певний час кілька десятків робіт Григорія Турчака були виставлені в одному з кабінетів школи № 1 (орієнтовно на початку 90-х років їх там бачив і автор цієї статті). Також картини опинилися спочатку в Христинівському краєзнавчому музеї, якого вже давно немає, потім в будинку культури, а звідти, як уже було сказано, в Уманському та Черкаському музеях. А деякі картини, про які пам’ятають люди, яким колись пощастило їх бачити, сьогодні вже не вдалося розшукати ані в музеях, ані в приватних колекціях.

Так, музей в нашому місті дійсно потрібен. Адже вже й зараз деякі люди готові передати унікальні речі та картини Григорія Турчака. Але погоджуються передати їх лише до музею, побоюючись, що ці речі в інших місцях можуть просто «розбазарити», як це одного разу уже сталося. Ось так поступово наше місто і втрачає свою історію, яку потім знову доводиться по крупинках збирати та відновлювати молодому поколінню – учасникам пошукових загонів…


Відкриття меморіальної дошки Г.С. Турчака. Христинівка

Відкриття меморіальної дошки Г.С. Турчака. Христинівка

Відкриття меморіальної дошки Г.С. Турчака. Христинівка

Відкриття меморіальної дошки Г.С. Турчака. Христинівка

Відкриття меморіальної дошки Г.С. Турчака. Христинівка

Відкриття меморіальної дошки Г.С. Турчака. Христинівка

Відкриття меморіальної дошки Г.С. Турчака. Христинівка

Відкриття меморіальної дошки Г.С. Турчака. Христинівка

Відкриття меморіальної дошки Г.С. Турчака. Христинівка

Відкриття меморіальної дошки Г.С. Турчака. Христинівка

Відкриття меморіальної дошки Г.С. Турчака. Христинівка

Олександр Неситов
Категорія: Новини міста | Переглядів: 1954 | Додав: Адмін | Теги: пам'ять, Турчак, біографія, учитель, меморіальна дошка, художник | Рейтинг: 0.0/0

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter Система Orphus


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Логін:
Пароль:

Випадкове оголошення

Пошук

Радіо

VIP-реклама
Ритуал

Інформ-Сервіс
РекламаНове на форумі
 • Христинівський РЕМ (0)
 • www (0)
 • До уваги батьків!! (0)
 • Интернет-магазин одежды Футболка камуфлированная тельняшка (0)
 • Жилье Приморский Феодосия Отдых Аренда жилья Черное море (0)
 • Мужская трикотажная одежда недорого- онлайн интернет магазин (0)
 • ПОИСК ОДНОКЛАССНИКОВ (0)
 • ключи для нод32 на 2013 (0)
 • Планшети (2)
 • Доля, фатум чи випадок життя? (6)

 • Випадковий анекдот
  Муж и жена заходят в магазин мехов. Жена восторженно смотрит на шубки.
  Подлетает шустрая продавщица:
  - Что-нибудь ищете?
  Муж, солидно:
  - Корм для моли!

  Погода  Співпраця
  До уваги керівників підприємств, установ та організацій!
  Якщо у вас виникає потреба повідомити христинівчанам якусь інформацію, прозвітуватися про проведену роботу чи оприлюднити якісь інші матеріали (окрім реклами), надсилайте їх на E-Mail: admin@khrystynivka.com або через форму "Зв'язок з адміністрацією" і в найкоротші терміни Ваш матеріал з'явиться на сторінках нашого сайту.
  Розміщення БЕЗКОШТОВНЕ (за винятком рекламних матеріалів)

  Друзі сайту
  Педагогічне краєзнавство
  Анекдоти та історії з життя
  ЗАКPortal
  Історія освіти Христинівщини

  Поезiя, проза та життя уманчан

  Христинівчани


  Податкова адміністрація

  Наша кнопка
  Ми будемо дуже вдячні, якщо Ви встановите нашу кнопку на сторінках Вашого сайту чи блогу
  Провінційне містечко Христинівка

  HTML-код


  BB-код


  Провінційне містечко Христинівка

  HTML-код


  BB-код

  Статистика

  счетчик посещений
  Топ Україна, Рейтинг та каталог українських веб-сайтів
  Определение ТИЦ и PR
  Онлайн всього: 2
  Гостей: 2
  Користувачів: 0

  Використання матерiалiв сайту "Провінційне містечко Христинівка" дозволяється за умови посилання (для iнтернет-видань - гiперпосилання) на www.khrystynivka.com
  Передрук, копiювання або вiдтворення iнформацiї, що мiстить підпис "Олександр Неситов" у будь-якiй формi суворо забороняється. Дозвіл на публікацію даних матеріалів можна отримати звернувшись безпосередньо до автора.
  Адміністрація сайту може не розділяти думку авторів публікацій і не несе відповідальності за розміщені матеріали, коментарі користувачів, за достовірність приватних оголошень, привітань та реклами.
  Copyright "Провінційне містечко" © 2009-2018